Štěstí v managementu: #4 Rozvíjejte všímavost

Proč stojí za to rozvíjet všímavost v managementu?

Z vlastní zkušenosti mohu říct, že je moje všímavost skvěle trénovaná na věci, které by se daly ještě zlepšit, velkou pozornost věnuje nedokončeným úkolům a neopomíjí ani slabiny spolupracovníků. Nicméně se postupem času naučila sledovat i drobné denní úspěchy, měla velkou radost z toho, jak se lepší spolupráce v týmu a těšila se z  velkého množství práce, kterou jsme udělaly. 

Často pro hradbu problémů a starostí, před kterými samozřejmě nelze zavírat oči, nevidíme to, co se nám daří a málo si to připomínáme. Jakmile jsme v našem týmu s připomínáním úspěchů začaly, zlepšila se nám v tu chvíli nálada, mohly jsme si říct, že toho neděláme opravdu málo a mě to dodalo energii do další práce a zažila jsem příjemný pocit hrdosti na své kolegyně i sebe.  

Jak to udělat?

Moje zkušenost říká, že co nevidím, jako by existovalo jen z půlky a to kdo ví jestli. Vedle agilní nástěnky, která byla hustě polepena žlutými papírky, kdy každý znamenal jeden úkol, jsme si udělaly speciální sloupec na papírky růžové, které nám připomínaly, z čeho máme radost a co se podařilo. Měly jsme na očích nejen to, co je před námi, ale i to, co jsme dokázaly. Pro mě i kolegyně se ty růžové papírky staly motorem, který nás poháněl dál. A když nás popadla trudomyslnost a dostavil se pocit zmaru, že se opět něco nedaří, nebo že jsem ten den zase nic neudělala, stačilo se podívat na nástěnku. 

Zkuste to taky! 

Věnujte následující dva týdny pozornost úspěchům, chvalte sebe i svůj tým, užívejte si každodenní dokončené úkoly. Zjistíme, že je jich opravdu hodně. Dejte si na oči, co všechno se vám podařilo a nakonec to pořádně oslavte. Uvidíte, že vás to nakopne a náročné úkoly, které jsou před vámi, se rázem stanou dosažitelnější. Tipy, jak začít, dostanete ve čtvrtém mailu Proměny managementu, pokud jste se už přidali.

Jitka Ulmerová

Proměna managementu

Jestli jste se ještě nepřihlásili, tak Proměna managementu začíná hned teď... a je zcela zdarma

Stačí se přihlásit a v příštích 3 měsících vám pošleme:

  • myšlenky řečníků konference Management v Čechách 2020,  
  • cvičení, které jiným manažerům pomohly vystoupit z návyků, které už jim neslouží,  
  • cvičení pro rozvoj a vašeho pocitu štěstí v práci 
  • tipy na další inspirativní akce. 

A budeme rádi, když budete sdílet vaše vhledy, nápady a otázky.