Štěstí v managementu: #4 Rozvíjejte všímavost

Proč stojí za to rozvíjet všímavost v managementu?

Z vlastní zkušenosti mohu říct, že je moje všímavost skvěle trénovaná na věci, které by se daly ještě zlepšit, velkou pozornost věnuje nedokončeným úkolům a neopomíjí ani slabiny spolupracovníků. Nicméně se postupem času naučila sledovat i drobné denní úspěchy, měla velkou radost z toho, jak se lepší spolupráce v týmu a těšila se z  velkého množství práce, kterou jsme udělaly. 

Často pro hradbu problémů a starostí, před kterými samozřejmě nelze zavírat oči, nevidíme to, co se nám daří a málo si to připomínáme. Jakmile jsme v našem týmu s připomínáním úspěchů začaly, zlepšila se nám v tu chvíli nálada, mohly jsme si říct, že toho neděláme opravdu málo a mě to dodalo energii do další práce a zažila jsem příjemný pocit hrdosti na své kolegyně i sebe.  

Jak to udělat?

Moje zkušenost říká, že co nevidím, jako by existovalo jen z půlky a to kdo ví jestli. Vedle agilní nástěnky, která byla hustě polepena žlutými papírky, kdy každý znamenal jeden úkol, jsme si udělaly speciální sloupec na papírky růžové, které nám připomínaly, z čeho máme radost a co se podařilo. Měly jsme na očích nejen to, co je před námi, ale i to, co jsme dokázaly. Pro mě i kolegyně se ty růžové papírky staly motorem, který nás poháněl dál. A když nás popadla trudomyslnost a dostavil se pocit zmaru, že se opět něco nedaří, nebo že jsem ten den zase nic neudělala, stačilo se podívat na nástěnku. 

Zkuste to taky! 

Věnujte následující dva týdny pozornost úspěchům. Všímejte si maličkostí, odmění vás velkou dávkou energie. Chvalte sebe i svůj tým, užívejte si každodenní dokončené úkoly. Zjistíte, že je jich opravdu hodně. Dejte si na oči, co všechno se vám podařilo a nakonec to pořádně oslavte. Uvidíte, že vás to nakopne a náročné úkoly, které jsou před vámi, se rázem stanou dosažitelnější.

3 tipy pro trénink všímavosti:

  • Denní dávku růžových papírků – jeden papírek = jedna podařená věc. Na konci týdne budete potřebovat druhou nástěnku. 
  • Všímavé okénko – na poradě vzájemně oceňte, co dobrého se podařilo vašim kolegům z týmu. Využijete i trénink zpětné vazby z minulé proměny.
  • Slavící oběd – jednou za měsíc si dopřejte společný oběd, kterým oslavíte vše, co se vám podařilo.

Jitka Ulmerová

Aktuální výzkum

Stáhněte si výzkum v PDF a přihlašte se k odběru další inspirace. Získáte:

  • 6 článků rozpracovávajících témata výzkumu,
  • praktické techniky a tipy,
  • videa skvělých byznysmenů a spíkrů.