Manažerské tipy: #1 Dělejte pokusy

Chtěl bych vám ukázat malý kousek agilního přístupu. Ten kousek se jmenuje - začněte jednoduše. Pro začátek příběh ze života:

V týmu, který jsem převzal, chodili lidi na schůzky téměř vždy se zpožděním. Zpoždění bývalo kolem 5 - 10 minut. To je při půlhodinové schůzce velká ztráta času.

Začali jsme hledat řešení. Nejdřív tradičně a špatně. Časem jsem začal experimentovat s různými přístupy.

Nejprve jsem začal schůzky plánovat se začátkem o 5 minut později. Místo v 10:30, jsem plánoval 10:35. Předpokládal jsem, že těch 5 minut lidé potřebují na přechod z jedné aktivity do zasedačky. Ke zlepšení nedošlo :-(

Dalším pokusem byla motivace včasného příchodu. Sušenky byly jen pro toho, kdo přišel včas. Ani to nezabralo. Dokonce si někteří opozdilci přinesli svoje sušenky.

Museli jsme tedy zkusit i represi. Spíše z legrace jsem navrhl, aby opozdilci museli přednést báseň či zazpívat písničku. A světe div se, zabralo to. Schůzky začínají včas a případní opozdilci se ke svému prohřešku staví opravdu čelem a svůj “trest” přijímají statečně a s úsměvem. 

Co nám tenhle pokus přinesl? Ukázalo se, že problém nebyl v plánování schůzek. Pozitivní motivace sušenkami nezabrala - možná by fungovalo něco jiného, to ještě někdy ověříme. A že zafunguje obyčejný lidský stud z přednesu před týmem, mě opravdu překvapilo. Slyšeli jsme i několik opravdu kvalitních přednesů básní od zvučných básníků.

Pokus je součástí agilního přístupu

Máte nápad, tak ho ověřte. Funguje? Fajn. Nefunguje? Nevadí, něco jsme se naučili a neztratili jsme moc času dlouhou implementací.

Dělat pokusy k agilitě neodmyslitelně patří. Stejně jako poučení se z chyb a jejich okamžité napravení. Agile je zjednodušeně řečeno používání selského rozumu a odstranění zbytečné práce.

Líbí se Vám to? Jestli ano, tak agile může být i vaše cesta.

Udělejte si vlastní pokus a podělte se o výsledek

Naplánujte si svůj vlastní pokus. Nemusí to být nic složitého. Je potřeba umět výsledek rychle vyhodnotit. 

Jestli vás teď honem nenapadá, jak byste mohli v příštích dvou týdnech vylepšit práci vašeho týmu, tak se přidejte do Proměny managementu. A my vám hned v prvním e-mailu pošleme postup na skvělou metodu, jak najít ten správný pokus společně s vaším týmem.

Moc nás zajímá, jaký pokus je teď u vás právě na řadě. Popište svůj pokus a jeho výsledek mailem Jitce nebo ho sdílejte na Facebooku nebo LinkedInu.

Víťa Žalud

Proměna managementu

Jestli jste se ještě nepřihlásili, tak Proměna managementu začíná hned teď... a je zcela zdarma

Stačí se přihlásit a v příštích 3 měsících vám pošleme:

  • myšlenky řečníků konference Management v Čechách 2020,  
  • cvičení, které jiným manažerům pomohly vystoupit z návyků, které už jim neslouží,  
  • cvičení pro rozvoj a vašeho pocitu štěstí v práci 
  • tipy na další inspirativní akce. 

A budeme rádi, když budete sdílet vaše vhledy, nápady a otázky.