Pavel a David mluví o sobě a kurzu Tělo a mysl

Zajímalo mě, kde se vzala potřeba vytvořit program, který ze zabývá tím, jak pracovat s energií. Jak zvládnout svoji pracovní náplň a zároveň se postarat o svoje tělo, aby bylo dobře vyživené a v kondici. Jak pracovat se svojí myslí, abychom nacházeli zdroje energie a nezabývali se věcmi, které nás vyčerpávají. Položila jsem otázky Pavlu Hyťhovi a Davidu Grbavčicovi, kteří jsou autory kurzu Tělo a mysl.

Co tě přivedlo k vytvoření tohoto kurzu?

Pavel: Mým snem je natrénovat na maraton. Což v praxi znamená, že je třeba na sobě pracovat kontinuálně, a ne nárazově jako doposud. Zároveň mi přibyly v životě některé povinnosti a starosti (třetí syn), podnikání, správa bytového domu, atd. A tak jsem si řekl, že musím změnit svůj způsob „hospodaření s energií". Proto jsem začal nejdříve u sebe. A pak se rozhodl předat zkušenosti dál.

David: Potřeba udělat komplexní kurz, který se dotkne lidské mysli i těla. Inspirací pro mě byla vlastní zkušenost ze sedavého zaměstnání a zkušenost mých kolegů a klientů, kteří často hledají pomoc právě v oblasti péče o tělo. 
Osobní rozvoj a práce s tělem je oblast, které se dlouho věnuji, a proto chci předávat dosavadní zkušenosti a inspirovat i další lidi ke zdravému životu. 
A parťák Pavel Hyťha je velký sportovec i zkušený profesionál v oblasti rozvoje lidí, proto jsem rád, že můžeme dělat tento kurz společně.

Sám jsi sportovec - co ti tělesné cvičení přináší?

Pavel: Radost, endorfiny a dobrý pocit. Vytrvalost a výkonnost.

David: Novou a čistou energii. Přináší prostor pro nové myšlenky. 
Radost i odpočinek. 

Mění se tvůj vztah a potřeba pohybu s tím, jak stárneš?

Pavel: Vážím si více než dříve času, kdy se mohu věnovat tělu.

David: Pohyb pro mě byl vždy velmi důležitý a zůstává to tak i nadále. 
Možná se mění to, jak nad některými fyzickými aktivitami přemýšlím. Jsem více pečlivý a kladu větší důraz na komplexnost pohybu. 

Musíš se sám přemlouvat k nějaké aktivitě?

Pavel: Někdy se zkrátka dostaví lenost, ale jakmile se tělo zahřeje, začnou fungovat hormony.

David: Někdy ano. Zejména, když se vracím z práce pozdě večer, unavený a hladový. To se mi opravdu nic nechce.
Ale už mám vyzkoušené, že jediné, co moje tělo i mysl potřebuje, je změna – a to je pro mě pohyb na čerstvém vzduchu. Takže si chodím zaběhat i po deváté večer.

Jaké jsou tvé největší překážky v pravidelné péči o sebe?

Pavel: Když musím čas plně věnovat druhým, kteří jsou na mně závislí, nebo když jsem na cestách. Všude je ovšem les, polní cesta.

David: Občas se nechám strhnout vysokým pracovním nasazením a pak náhle zjistím, že mi něco podstatného chybí. 

Je pro tebe náročnější pravidelně cvičit nebo si hlídat, abys jedl zdravě?

Pavel: Je snadnější ráno vstát kvůli cvičení, než večer občas nedoplnit chybějící kalorie. 

David: Nyní už je pro mě obojí přirozené. Čas od času vynechám některé tréninky, ale rituály a zdravé jídlo si udržuji.

Máš nějaké osobní tipy, co si říkáš, když se přemlouváš od lenosti nebo saháš po něčem k jídlu, o čem víš, že je to "stravovací hrůza"?

Pavel: Napiju se a řeknu si, že 20 minut pevné vůle teď, mě nebude stát hodinu tréninku zítra.

David: Při lenosti mi pomáhá, když si představím, jak se budu cítit po fyzické aktivitě. Je dobré vnímat, nebo si klidně i napsat, jak se člověk cítí před cvičením, jakou má náladu apod., a totéž udělat po dané činnosti. Rozdíl je většinou významný a touto zkušeností a vzpomínkou se mohu kdykoliv namotivovat. 
U jídla to mám tak, že se zeptám sám sebe, jestli je to chuť, obrovský hlad nebo něco jiného, co mě vede k tomu, že si chci dát něco „nezdravého“. A mám vyzkoušené, že když se napiju většího množství obyčejné vody, tak mě často ta „nepřekonatelná“ chuť přejde a raději sáhnu po zdravé variantě.  

Proč přijít na váš kurz Tělo a mysl?

Pavel: Je to dobrý start pro záměr nastartovat zdravější a energeticky vyváženější styl. Pokud se chceš posunout k vyšší výkonnosti, potřebuješ změnit způsob, jak s energií  hospodaříš, jak ji získáváš, a omezit plýtvání vůle a energie. 

David: Účastníci kurzu si vyzkouší jednoduchá cvičení, která vedou k pozitivním změnám. Dozví se více o sobě a svém těle. Naučí se pracovat s rituály a odnesou si spoustu inspirace do dalších dní.